Rekordowy rok ŁKA. O połowę więcej pasażerów

ŁKA

W 2017 roku Spółka przewiozła 3 819 000 pasażerów. To o 52% więcej niż w roku 2016, kiedy z pociągów ŁKA skorzystało 2 520 000 osób – podsumowuje Janusz Malinowski, prezes zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

To był dobry rok dla ŁKA. Jak Pan myśli, co doprowadziło do tak dużego wzrostu liczby pasażerów?

To efekt kilku czynników. Po pierwsze Spółka sukcesywnie zwiększa liczbę połączeń na obsługiwanych trasach. W mijającym roku praca eksploatacyjna wyniosła 2 380 000 pockm i była o 17% większa niż w roku 2016. Co ważne z punktu widzenia Organizatora Przewozów – poziom rekompensaty pozostał na tym samym poziomie.

Zwiększenie pracy eksploatacyjnej było możliwe dzięki systemowi efektywnego zarządzania taborem, za który zresztą Spółka otrzymała nagrodę im. Malinowskiego podczas minionych Targów TRAKO. Przypomnę, że ŁKA posiada na tę chwilę zaledwie 20 sztuk pojazdów FLIRT3.

Na jakich trasach pasażerowie podróżują najczęściej?

Tradycyjnie najbardziej oblegane kierunki to Sieradz, Łowicz, a w weekendy Warszawa. Do stolicy od grudnia 2017 roku uruchamiamy siedem par połączeń, wcześniej było ich sześć. Cieszą się one stale rosnącą frekwencją. Oferujemy pasażerom krótki czas przejazdu, komfort i dobrą ofertę biletową. Warto dodać, że osoby podróżujące pociągami na trasie Łódź – Warszawa mogą na podstawie biletu kolejowego kontynuować podróż komunikacją lokalną w tych miastach. Dodatkowo w Łodzi obowiązuje honorowanie biletów ŁKA – MPK Łódź. Efekty widać w zapełnionych pociągach kursujących w ramach miasta i aglomeracji łódzkiej. Notujemy dwukrotnie większą liczbę pasażerów na tych odcinkach niż w minionym roku.

Miniony rok to także okres wprowadzania nowych ofert biletowych dla pasażerów.

Rzeczywiście. Spółka wprowadziła wiele ofert promocyjnych: stałych i okazjonalnych, o charakterze promocyjno– turystycznym. Dzięki nim mieszkańcy województwa łódzkiego mogli na atrakcyjnych warunkach korzystać z atrakcji województwa takich jak Parowozownia Skierniewice czy dojechać na najważniejsze wydarzenia m.in. Light Move Festival w Łodzi. 10 grudnia wraz z PKS Sieradz wprowadziliśmy ofertę komunikacji autobusowo – kolejowej. Od 2 stycznia na terenie województwa łódzkiego obowiązuje natomiast wzajemne honorowanie biletów z POLREGIO. Jak deklarowałem – Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest gotowa przystąpić również do projektu „Wspólnego Biletu” Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz PKP. Jesteśmy gotowi do przystąpienia do „Pakietu Podróżnika” od 1 lutego.

Spółka zdobyła w minionym roku wiele nagród.

To prawda. Podczas wrześniowych Targów TRAKO Spółka otrzymała wspomnianą już nagrodę im. Ernesta Malinowskiego, także nagrodę Firma Kolejowa Odpowiedzialna Społecznie za działania na polu osób niepełnosprawnych. Mogę śmiało powiedzieć, iż pod tym względem jesteśmy najbardziej przyjaznym przewoźnikiem w Polce. Zarówno pod względem dostosowania taboru, przeszkolenia obsługi, punktów infrastruktury na stronie internetowej kończąc. Potwierdza to nagroda Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, która została nam przyznana w kategorii „Pasażer z niepełnosprawnością”. Na koncie mamy także wiele nagród za działania promocyjne. Ta najważniejsza to Złoty Spinacz za przejazd na premierę filmu „Powidoki” Andrzeja Wajdy.

Na koniec – jakie plany na 2018 rok?

Przed nami rok pełen wyzwań. W 2018 realizowane będą dwa projekty taborowe – zakup 14 pociągów Impuls II oraz rozbudowa o środkowy człon 10 posiadanych FLIRT’ów. Praca eksploatacyjna w 2018 będzie o 12% większa. Mamy również plany w zakresie rozwoju ofert i systemu sprzedaży. Chcemy umacniać swoją pozycję na rynku, na którym przewoźnicy samorządowi, tacy jak ŁKA obsługują 46% ogółu przewozów.