Zintegrowane centra handlowo-komunikacyjne to nowy trend na rynku nieruchomości komercyjnych. Nowy i całkiem nośny: przydworcowe galerie handlowe generują większy ruch kupujących i stanowią ciekawe rozwiązanie dla miasta i architektury terenów dworcowych.
„Zintegrowane centrum handlowo-komunikacyjne” to oficjalna nazwa obiektu, który pod jednym dachem skupia dworzec kolejowy i autobusowy oraz sieć sklepów i miejsc odpoczynku, czyli centrum handlowe.
Typowym przykładem takiego obiektu jest centrum Dekada w Koninie, przy którym wkrótce ruszają prace budowlane. Dekada Konin pomieści centrum handlowe, dworzec kolejowy i autobusowy, tak by pasażer lub konsument mógł zawsze wygodnie zrobić zakupy, napić się kawy czy też skorzystać z komunikacji kolejowej lub dalekobieżnej autobusowej.
Od straganu do galerii handlowej
Pomysł tworzenia tego typu przybytków handlowo-komunikacyjnych zrodził się wraz z powstaniem kolei żelaznej. Na początku były to stragany i sklepiki przydworcowe, które z czasem zajmowały coraz więcej powierzchni. Po II wojnie światowej, szczególnie w USA, dworce zaczęły się przekształcać w wielofunkcyjne powierzchnie handlowo-usługowe, do których dworzec czasami był już tylko dodatkiem. W Polsce pierwsze tego typu nowoczesne rozwiązania pojawiły się dwadzieścia lat temu, a jedną z bardziej znanych inwestycji było zaimplementowanie rozpadającego się Dworca Wileńskiego w Warszawie przez Centrum Handlowe Wileńska. Wraz z dynamicznym rozwojem różnych formatów centrów handlowych zaczęły powstawać duże wielopoziomowe molochy w największych miastach Polski, jak np. poznańska Avenida, czy też w mniejszych miastach mniejsze, ale gwarantujące zaspokojenie większości potrzeb konsumentów obiekty, jak np. budowana Dekada w Koninie.
Strip mall, czyli prosto z ulicy
Nowo powstająca Dekada jest typowym przykładem rozwiązania typu strip mall, czyli parterowego budynku z wejściami do sklepów bezpośrednio z parkingu czy ulicy. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że klient szuka wybranego sklepu czy kawiarni bezpośrednio przed budynkiem, nie musząc wchodzić do kompleksu i błądzić po całym obiekcie w poszukiwaniu konkretnego szyldu czy choćby tablicy informacyjnej.
W przeciwieństwie do wielopoziomowych centrów, gdzie można kupić właściwie wszystko, w strip mallach swoje miejsce znajdują punkty dostarczające najbardziej powszechnych towarów i usług, będzie tu więc sieciowy market spożywczy, drogeria, apteka, sklep z zabawkami, obuwiem, odzieżą, biuro turystyczne, punkt gastronomiczny, salonik prasowy, RTV i AGD, poczta, bank i punkt operatora komórkowego. Zgodnie z założeniem, że klient ma zaspokoić 90 procent swoich potrzeb, tracąc jak najmniej czasu.
Dekada Konin w przeciwieństwie do innych tego typu centrów (czy nawet pozostałych Dekad w innych miastach) ma jeszcze jeden atut: połączone wspólnym dachem dworzec kolejowy i autobusowy.

Wszyscy zadowoleni
Na zintegrowaniu funkcji handlowej i transportowej zyskują wszyscy zainteresowani. Klienci bowiem mają kolejne miejsce zakupów w sieciowych (czyli tańszych) sklepach; pasażerowie − gdyż mogą przed podróżą zrobić drobne zakupy czy po prostu odpocząć i napić się kawy; miasto − bowiem w centrum powstaje nowoczesny obiekt zagospodarowujący dworce i okoliczną przestrzeń. Zyskują na tym w końcu inwestorzy i najemcy. Dla tych ostatnich zainstalowanie się w zintegrowanym centrum handlowo-komunikacyjnym to szczególnie ciekawa opcja, ponieważ takie miejsca zapewniają wysoki ruch generowany nie tylko przez konsumentów, ale i podróżnych.
Obecność dworca generuje nie tylko większy napływ potencjalnych klientów-pasażerów, dodatkowo to najczęściej jedna z najlepszych lokalizacji w mieście, zazwyczaj w samym centrum. Duży ruch klientów przekłada się na wysokie obroty najemców, a co za tym idzie stawki najmu właściciela galerii też będą wyższe niż standardowe w porównywalnym mieście.
|
Połączone siły
Dekada Konin jest pierwszą wspólną inwestycją PKP S.A. i jej spółki córki Xcity Investment oraz prywatnego inwestora Grupy Dekada. Obecnie Xcity pracuje nad portfelem inwestycyjnym, w którym znajdują się projekty we wszystkich fazach realizacji, począwszy od analizy prawno-biznesowej gruntu, poprzez formy wyboru partnera inwestycyjnego, realizację umów inwestycyjnych, a skończywszy na tak zaawansowanych etapach jak realizacja inwestycji.
Aktualnie deweloperska odnoga kolei rozpoczęła realizację inwestycji Dekada Konin oraz prowadzi prace studyjne przy kolejnych dwóch: Gdynia Międzytorze oraz Dekada Mińsk Mazowiecki.
Grupa Dekada jest obecna na polskim rynku nieruchomości od 2011 r. Obecnie Dekada to sieć 11 centrów i galerii handlowych o powierzchni od kilku do kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych usytuowanych w centrach wielu polskich miast.
Wybudowane: – Myślenice, Skierniewice, Sieradz, Żyrardów, Olsztyn, Kraków, Grójec, Nowy Targ, Brodnica, Malbork, Ciechanów
Budowane i planowane: Konin, Mińsk Mazowiecki, Nysa.