Pod jednym dachem czyli zintegrowane centra handlowo-komunikacyjne

Zintegrowane centra handlowo-komunikacyjne to nowy trend na rynku nieruchomości komercyjnych. Nowy i całkiem nośny: przydworcowe galerie handlowe generują większy ruch kupujących i stanowią ciekawe rozwiązanie dla miasta i architektury terenów dworcowych.

„Zintegrowane centrum handlowo-komunikacyjne” to oficjalna nazwa obiektu, który pod jednym dachem skupia dworzec kolejowy i autobusowy oraz sieć sklepów i miejsc odpoczynku, czyli centrum handlowe.
Typowym przykładem takiego obiektu jest centrum Dekada w Koninie, przy którym wkrótce ruszają prace budowlane. Dekada Konin pomieści centrum handlowe, dworzec kolejowy i autobusowy, tak by pasażer lub konsument mógł zawsze wygodnie zrobić zakupy, napić się kawy czy też skorzystać z komunikacji kolejowej lub dalekobieżnej autobusowej.

Od straganu do galerii handlowej

Pomysł tworzenia tego typu przybytków handlowo-komunikacyjnych zrodził się wraz z powstaniem kolei żelaznej. Na początku były to stragany i sklepiki przydworcowe, które z czasem zajmowały coraz więcej powierzchni. Po II wojnie światowej, szczególnie w USA, dworce zaczęły się przekształcać w wielofunkcyjne powierzchnie handlowo-usługowe, do których dworzec czasami był już tylko dodatkiem. W Polsce pierwsze tego typu nowoczesne rozwiązania pojawiły się dwadzieścia lat temu, a jedną z bardziej znanych inwestycji było zaimplementowanie rozpadającego się Dworca Wileńskiego w Warszawie przez Centrum Handlowe Wileńska. Wraz z dynamicznym rozwojem różnych formatów centrów handlowych zaczęły powstawać duże wielopoziomowe molochy w największych miastach Polski, jak np. poznańska Avenida, czy też w mniejszych miastach mniejsze, ale gwarantujące zaspokojenie większości potrzeb konsumentów obiekty, jak np. budowana Dekada w Koninie.

Strip mall, czyli prosto z ulicy

Nowo powstająca Dekada jest typowym przykładem rozwiązania typu strip mall, czyli parterowego budynku z wejściami do sklepów bezpośrednio z parkingu czy ulicy. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że klient szuka wybranego sklepu czy kawiarni bezpośrednio przed budynkiem, nie musząc wchodzić do kompleksu i błądzić po całym obiekcie w poszukiwaniu konkretnego szyldu czy choćby tablicy informacyjnej.
W przeciwieństwie do wielopoziomowych centrów, gdzie można kupić właściwie wszystko, w strip mallach swoje miejsce znajdują punkty dostarczające najbardziej powszechnych towarów i usług, będzie tu więc sieciowy market spożywczy, drogeria, apteka, sklep z zabawkami, obuwiem, odzieżą, biuro turystyczne, punkt gastronomiczny, salonik prasowy, RTV i AGD, poczta, bank i punkt operatora komórkowego. Zgodnie z założeniem, że klient ma zaspokoić 90 procent swoich potrzeb, tracąc jak najmniej czasu.
Dekada Konin w przeciwieństwie do innych tego typu centrów (czy nawet pozostałych Dekad w innych miastach) ma jeszcze jeden atut: połączone wspólnym dachem dworzec kolejowy i autobusowy.

Aleksander Walczak, Prezes Zarządu Dekada SA

Wszyscy zadowoleni

Na zintegrowaniu funkcji handlowej i transportowej zyskują wszyscy zainteresowani. Klienci bowiem mają kolejne miejsce zakupów w sieciowych (czyli tańszych) sklepach; pasażerowie − gdyż mogą przed podróżą zrobić drobne zakupy czy po prostu odpocząć i napić się kawy; miasto − bowiem w centrum powstaje nowoczesny obiekt zagospodarowujący dworce i okoliczną przestrzeń. Zyskują na tym w końcu inwestorzy i najemcy. Dla tych ostatnich zainstalowanie się w zintegrowanym centrum handlowo-komunikacyjnym to szczególnie ciekawa opcja, ponieważ takie miejsca zapewniają wysoki ruch generowany nie tylko przez konsumentów, ale i podróżnych.
Obecność dworca generuje nie tylko większy napływ potencjalnych klientów-pasażerów, dodatkowo to najczęściej jedna z najlepszych lokalizacji w mieście, zazwyczaj w samym centrum. Duży ruch klientów przekłada się na wysokie obroty najemców, a co za tym idzie stawki najmu właściciela galerii też będą wyższe niż standardowe w porównywalnym mieście.

• Centrum handlowe Dekada Konin będzie naszym dwunastym obiektem i piątym w segmencie zintegrowanych centrów handlowo-komunikacyjnych. Cztery pozostałe obiekty tego rodzaju mieszczą się w Brodnicy, Ciechanowie, Nowym Targu i Myślenicach. Centra handlowe połączone są tam z dworcami autobusowym. W Nowym Targu i Myślenicach nasza spółka sama zarządza tymi dworcami, obsługując wszystkich lokalnych i krajowych przewoźników.
• Z naszego doświadczenia wynika, że inwestycje handlowe zintegrowane z częścią komunikacyjną cieszą się ogromną popularnością wśród klientów i najemców, którzy doceniają połączenie obu tych funkcji. Dzięki naszej inwestycji mieszkańcy Konina i okolic zyskają nie tylko nowe centrum handlowe, ale również dwa nowoczesne i funkcjonalne dworce.
• Dzięki połączeniu części komercyjnej z dworcami klientami zostaną także podróżni oczekujący na autobus czy pociąg. Budynek typu strip mall − jednopoziomowy podzielony na moduły, z wejściami bezpośrednio z parkingu − zapewni im łatwy dostęp do każdego sklepu, będą więc mieli sposobność dokonania szybkich zakupów w oczekiwaniu na autobus czy pociąg. Konińskie centrum Dekada podniesie więc standard podróżowania.
• Konińska Dekada położona w ścisłym centrum miasta umożliwi mieszkańcom, w tym szczególnie pobliskich osiedli, dokonanie wielu zakupów bez potrzeby wsiadania w samochód i czy miejski autobus. Przyszłym klientom zapewnimy kompleksową ofertę handlowo-usługową. Rozwinięta sieć komunikacji miejskiej oraz wygodna infrastruktura drogowa zapewnią doskonały dostęp do obiektu również dla osób z innych osiedli czy spoza Konina. Dekada Konin z wygodnym parkingiem stanowić będzie funkcjonalne i komfortowe miejsce szybkich zakupów. Nasze centrum to również nowe miejsca pracy oraz szansa na rozwój dla lokalnych przedsiębiorców. Lokalizacja obiektu w centrum miasta bez wątpienia przyczyni się do zbudowania mocnej pozycji Dekady Konin, która stanie się ważnym punktem na mapie handlowej miasta.
Aleksander Walczak, prezes zarządu Dekada SA

Połączone siły

Dekada Konin jest pierwszą wspólną inwestycją PKP S.A. i jej spółki córki Xcity Investment oraz prywatnego inwestora Grupy Dekada. Obecnie Xcity pracuje nad portfelem inwestycyjnym, w którym znajdują się projekty we wszystkich fazach realizacji, począwszy od analizy prawno-biznesowej gruntu, poprzez formy wyboru partnera inwestycyjnego, realizację umów inwestycyjnych, a skończywszy na tak zaawansowanych etapach jak realizacja inwestycji.
Aktualnie deweloperska odnoga kolei rozpoczęła realizację inwestycji Dekada Konin oraz prowadzi prace studyjne przy kolejnych dwóch: Gdynia Międzytorze oraz Dekada Mińsk Mazowiecki.
Grupa Dekada jest obecna na polskim rynku nieruchomości od 2011 r. Obecnie Dekada to sieć 11 centrów i galerii handlowych o powierzchni od kilku do kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych usytuowanych w centrach wielu polskich miast.
Wybudowane: – Myślenice, Skierniewice, Sieradz, Żyrardów, Olsztyn, Kraków, Grójec, Nowy Targ, Brodnica, Malbork, Ciechanów
Budowane i planowane: Konin, Mińsk Mazowiecki, Nysa.