Pociąg do Niepodległości

11 listopada 1918 roku żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej odbili z rąk niemieckich Dworzec Łódź Fabryczna i odzyskali upragnioną wolność. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, Łódzka Kolej Aglomeracyjna wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, w 99 rocznicę zorganizowała wydarzenie pn. „Pociąg do Niepodległości”. Na Dworcu odbyła się rekonstrukcja historyczna oraz uroczysty chrzest pociągu ŁKA, który otrzymał nazwę „Marszałek”.

Inscenizacja w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej odtworzyła wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Dworzec Łódź Fabryczna był okupowany przez żołnierzy niemieckich. W wyniku kilkugodzinnych walk został on odbity przez Polską Organizację Wojskową. Łódź i cała Polska odzyskały niepodległość. Nie obyło się jednak bez ofiar. W walkach poległ 19-letni Bronisław Sałaciński. Jego bohaterstwo upamiętnia tablica w budynku Dworca oraz plac przed wejściem noszący jego imię.

Z okazji 99-rocznicy Święta Niepodległości oraz rozpoczynającego się Roku Odzyskania Niepodległości, jeden z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zyskał nowy wygląd i nazwę. Podczas uroczystego „chrztu” nadane zostało mu imię „Marszałek”. Pociąg w barwach biało- czerwonych przypomina wydarzenia i bohaterów 1918 roku: dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska, wiwatujący tłum mieszkańców, szarżę ułanów, parowóz, symbole Legionów. Umieszczone zostały również sylwetki postaci, którym Polska zawdzięcza Niepodległość: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Leopolda Skulskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrow Wilsona.

„Marszałek”, jako pociąg ŁKA Sprinter kuruje na trasie Łódź- Warszawa w każdy weekend. Z Dworca Łódź Fabryczna odjeżdża o godzinie 13:16, z Dworca Warszawa Wschodnia o godzinie 18:44. Można go spotkać również na trasach ŁKA w województwie łódzkim.