Medytacja usprawnia aktywność mózgu

Medytacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów usprawnienia aktywności mózgu.  Dzięki ćwiczeniom poprawia się nastrój i rozwija koncentracja. Gdy zaczynasz medytować, twój mózg zmienia aktywność pracy z fal beta do fal alfa. Dzięki temu czujesz się spokojny i odprężony.

Medytacją nie musi być siedzenie z zamkniętymi oczami w pozycji kwiatu lotosu. To wymagałoby dużej dyscypliny i wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu na tę praktykę. Medytować można w każdym miejscu i na różne sposoby.

Medytacja dla mózgu – rodzaje

Istnieją różne rodzaje medytacji, których wspólnym celem jest usprawnienie aktywności mózgu, wyjście poza myślenie automatyczne i osiągnięcie spokoju.

Techniki poprawiające zdrowie i aktywność mózgu to:

 • medytacja podstawowa – polega na niemyśleniu o niczym,
 • medytacja koncentracji – skupienie się na konkretnym obiekcie poza sobą (np. płomień świecy) lub wewnątrz siebie (np. oddech),
 • medytacja uważności – wzmacnianie świadomości na tu i teraz zamiast koncentrowanie się na wyobrażeniach, przeszłości lub przyszłości.

Jak zmienia się aktywność mózgu, gdy medytujesz?

Gdy zaczynasz medytować, zmieniasz aktywność mózgu ze stanu  beta (od 12 do ok. 28 Hz) do stanu alfa (od 8 do 13 Hz). W rezultacie tego:

 • obniża się aktywność emocjonalnych struktur mózgu (ciała migdałowate), które są odpowiedzialne m.in. za odczuwanie strachu – to daje Ci kontrolę nad emocjami,
 • optymalizuje się wydzielanie neuroprzekaźników regulujących samopoczucie, takich jak: serotonina (odpowiada za poczucie zadowolenia i przyjemności) i dopamina (odpowiada za aktywne poszukiwanie nowości, daje chęć do działania) – to rozwija pozytywny nastrój i aktywizuje koncentrację.

Inne czynniki pozwalające zachować zdrowie i optymalną aktywność mózgu to:

 • odpowiednia ilość snu,
 • częste niewielkie posiłki z zawartością białka i błonnika oraz unikanie cukru,
 • rozmowy z bliskimi osobami, które Cię dobrze rozumieją,
 • aerobowe ćwiczenia fizyczne,
 • logiczne myślenie zamiast myślenia emocjonalnego,
 • koncentracja na pozytywnych stronach sytuacji,
 • unikanie „czytania w myślach” innych osób. Zamiast tego prośba o wyjaśnienie kwestii, która nas intryguje.

Więcej wskazówek jak trenować mózg znajdziesz na: www.medme.pl/cogninet

Twój mózg myśli o Tobie bez przerwy. Dbaj o niego z Cogninet

Współcześnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, zdrowie i dobra kondycja mózgu stały się kluczowe dla sprawnego funkcjonowania. Dlatego w Medme.pl powstał Cogninet – serwis poświęcony zdrowiu mózgu. Cogninet w medme.pl wystartował 15 maja.

Cogninet powstał z myślą o zdrowiu każdego z nas! To projekt koncentrujący się na zagadnieniach związanych z mózgiem – najważniejszym organem, który pełni funkcję centrum dowodzenia naszego organizmu. Przetwarzamy 35 gigabajtów informacji dziennie – to tyle, ile jest zapisanych informacji w 15 tys. książek. To bardzo duże obciążenie dla mózgu! Z tego względu powinniśmy dowiedzieć się, jak regenerować, wspierać obciążony i zmęczony pracą mózg.

Zwykle zwracamy większą uwagę na nasz wygląd, kondycję ciała, nie zwracając uwagi na to, w jakiej formie jest nasz mózg. Każdego dnia – tak samo, jak dbamy o nasze ciało, powinniśmy zadbać o mózg. Mózg to narząd niezwykle złożony, dlatego też wymagane jest kompleksowe podejście do jego zdrowia.

Uwarunkowania genetyczne w ogromnej mierze decydują o rozwoju chorób mózgu. Dlatego na serwisie Cogninet znajdziecie opisy najczęściej występujących chorób mózgu oraz sposoby ich leczenia i metody badań, które pozwolą je zdiagnozować.

Na nasze zdrowie w 50% wpływ mają geny, a w pozostałych środowisko. Oznacza to, że mimo obciążeń genetycznych zdrowy dla mózgu styl życia może znacznie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. Dlatego w serwisie Cogninet znajdziecie:

 • porady dietetyczne związane z prawidłowym odżywianiem oraz farmakoterapią opartą głównie na naturalnych witaminach i mikroelementach niezbędnych do utrzymania zdrowia,
 • ćwiczenia z zakresu fitnessu mózgu, które uaktywniają umysł w sferze poznawczej – do lepszej pamięci, koncentracji, uwagi czy nauki,
 • artykuły na temat zdrowia i działania mózgu.