MALTA 5 razy tak

Malta to nieduże wyspiarskie państwo-miasto położone na Morzu Śródziemnym. Ma ona długą historię sięgającą tysięcy lat (cywilizacja na Malcie zaczęła się rozwijać ponad 7000 lat temu). Można tu odnaleźć wpływy fenickie, rzymskie, arabskie oraz brytyjskie. Większość mieszkańców mówi świetnie po angielsku. Na Malcie znajduje się wiele szkół językowych, które gromadzą uczniów z całego świata. Malta, pomimo niewielkiej powierzchni, skrywa  wiele turystycznych skarbów. Wystarczy wspomnieć jeszcze o śródziemnomorskim klimacie, dzięki któremu średnia temperatura sięga tu 23 stopni Celsjusza. Szczególnie popularne są wyjazdy wiosną i jesienią.

Katedra św. Pawła w Mdini, zbudowana wg projektu Lorenzo Gafa

Valletta to jedno z najpiękniejszym miast warownych w Europie. Zostało wzniesione przez joannitów po Wielkim Oblężeniu (1565 rok) a zaprojektowane przez watykańskiego architekta Francesco Laparelli. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska wielkiego mistrza  joannitów, Jeana Parisota de la Valette (kawalerowie maltańscy). Szacuje się, że jest tu ponad 320 obiektów godnych zobaczenia – wśród nich bez wątpienia Pałac Wielkich Mistrzów. Tu właśnie, przez 270 lat, miał siedzibę zakon joannitów. Przepiękne wnętrza komnat  przywołują pamięć o ówczesnych czasach. Dodatkowo, w zbrojowni pałacu, znajduje się jedna z największych kolekcji broni z okresu działalności kawalerów maltańskich. Obowiązkowa do zwiedzenia w Vallecie jest także katedra św. Jana – największa i najważniejsza świątynia dla mieszkańców Malty. Zaprojektowana przez architekta Gerolamo Cassara była główną świątynią joannitów i pierwszym barokowym kościołem w Europie. W środku zachwyca bogactwo wnętrza, wielobarwne marmurowe posadzki, płaskorzeźby, ozdobne sufity. Katedra posiada osiem kaplic, z których każda poświęcona jest jednemu z „języków” zakonu joannitów. Miłośników sztuki zainteresuje zwłaszcza katedralne muzeum, które ma w swoich zbiorach obraz słynnego Caravaggia „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”. Turystów odwiedzających Valettę zapraszamy także do Teatru Manoela – jednego z najstarszych teatrów w Europie i fortu św. Elma (twierdzy, która odegrała strategiczną rolę podczas oblężenia przez Imperium Osmańskie). Godny polecenia jest również pałac Casa Rocca – wybudowany w XVI wieku dla rycerza Zakonu Maltańskiego. Obecnie należy on do rodziny Marquis de Piro i jest dostępny dla zwiedzających. Jeśli będziecie mieli szczęście, to oprowadzi was po nim sama właścicielka. Od trudów zwiedzania odpoczniemy w malowniczych ogrodach Barraka, ulubionym miejscu spotkań młodych Maltańczyków.

Panorama Valetty, stolicy Malty

Średniowieczna Mdina – miasto pełne uroku i błogiego spokoju. Położone w centralnej części Malty (10 kilometrów od Valletty), dawna stolica państwa. Pierwszą osadę założyli tu prawdopodobnie Fenicjanie około 700 lat p.n.e. Mdina jest wyłączona z ruchu kołowego. Wąskie uliczki i wysokie domy dają cień i orzeźwiający chłód zwiedzającym. Nad miastem góruje majestatycznie katedra św. Pawła, która została wzniesiona po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. Zwiedzając miasto, dostrzeżemy liczne restauracje, butiki, muzea. Trudno szukać tu rdzennych mieszkańców. Mieszka ich w Medinie zaledwie 400 i są to w większości potomkowie najstarszych rodów maltańskich. Miasto otaczają grube mury obronne (to pamiątka po Saracenach, którzy zdobyli miasto w 870 roku). Wspinając się na nie, ujrzymy przepiękną panoramę północnej Malty, ale również Rabat, dawne przedmieścia miasta, słynące z katakumb

św. Pawła i św. Agaty – labiryntu korytarzy, którymi lepiej podążać z przewodnikiem. Pierwsze z katakumb były miejscem pochowków pogańskich, punickich, żydowskich i chrześcijańskich.

Gozo – jedna z wysp Archipelagu Maltańskiego otoczona wodami Morza Śródziemnego, położona zaledwie 5 kilometrów od Malty (25 minut promem) Na malowniczy krajobraz Gozo składają się: dziewicze wybrzeża rzeźbione siłą żywiołu, maleńkie  rybackie wioski, jak również barokowe kościoły (z kościołem św. Chrzciciela w Xewkiji na czele). Nie ulega jednak wątpliwości, że największą atrakcją Gozo są megalityczne świątynie z okresu neolitu. To najstarsze wolno stojące obiekty wybudowane ludzką ręką! Starsze nawet od Wielkiej Piramidy w Egipcie. Warto zobaczyć świątynie Ggantija w miejscowości Xaghra oraz Hagar Qim i Manajdra znajdujące się na południowym wybrzeżu Malty.

Panwie solne na wyspie Gozo – stawy służące pozyskiwaniu soli z wody morskiej

Malta ma wiele atrakcji do zaoferowania – przepiękne hotele, piaszczyste plaże, tawerny i restauracje (polecam szczególnie królika w potrawce). Na wyspie nie będą się nudzić także miłośnicy aktywnego spędzania czasu. Koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Błękitnych Grot. Niezapomniany widok! Planując urlop na Malcie, nie musicie martwić się o paszport, wystarczy dowód osobisty i oczywiście euro w kieszeni.