Hipoterapia

hipoterapia

Jazda konna to sport, który można uprawiać przez okrągły rok, a niezliczone korzyści z tego rodzaju aktywności fizycznej czerpać do późnej starości. Osoby, którym trudno w to uwierzyć, pragniemy zapewnić, że tę dyscyplinę można uprawiać w każdym wieku! Im jeździec bardziej doświadczony, tym lepsze może osiągnąć wyniki.

Wystarczy przypomnieć sobie sylwetki sportowców z tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. 58-letni brytyjczyk Nick Skelton zdobył złoty medal w indywidualnym konkursie skoków przez przeszkody, dokonał tego mimo kontuzji pleców i endoprotezy stawu biodrowego! Najstarszym olimpijczykiem podczas zmagań w Brazylii miał być 75-letni japoński jeździec Hiroshi Hoketsu. Niestety musiał zrezygnować ze zmagań w konkurencji ujeżdżenia w Rio de Janeiro z powodu choroby… konia! Tytuł najstarszego zawodnika przypadł więc reprezentantowi Nowej Zelandii, 60-letniemu sir Markowi Toddowi, startującemu we wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, który w swojej karierze zdobył 6 medali olimpijskich. Rekordzistą pod względem wieku pozostaje Szwed Oscar Sahn, który startował w wieku 72 lat na olimpiadzie w Antwerpii w 1920 roku.

Jazda konna i przebywanie w pobliżu tych pięknych, pełnych gracji zwierząt to coś znacznie więcej niż sport. Pożytki płynące z uprawiania tej dyscypliny są rozliczne. Jeździectwo korzystnie oddziałuje na człowieka na wielu poziomach. Jazda konna ma bardzo pozytywny wpływ na nasze ciało.

Angielski Uniwersytet z Brighton oraz Plumpton College przeprowadziły badania nad wpływem jazdy konnej na ludzki organizm. Wynika z nich, że ten rodzaj aktywności fizycznej ma bardzo korzystny wpływ na układ krążenia człowieka i ogranicza ryzyko wystąpienia chorób serca. Jazda konna poprawia ukrwienie naszych narządów wewnętrznych, pracę wątroby i trawienie.

Podczas jazdy konnej pracuje wiele grup mięśni. Dzięki treningowi mamy szansę poprawić muskulaturę nóg, a także górnych partii ciała. Lekarze zalecają jazdę konną w celu poprawy postawy i wzmocnienia mięśni grzbietu oraz kręgosłupa. Jeździectwo poprawia także koordynację ruchową.

Osoby szczególnie dbające o sylwetkę powinny wiedzieć, że godzina jazdy konnej pozwala spalić od 300 do 650 kcal (w zależności o intensywności treningu), a warto dodać, że zanim wsiądzie się na konia, należy go oczyścić, przygotować sprzęt, osiodłać, a to kolejna godzina aktywności fizycznej.

Dowiedziono również, że jazda konna łagodzi bóle menstruacyjne i ma zbawienny wpływ na łagodzenie napięcia przedmiesiączkowego. Kobiety uprawiające jeździectwo mają wytrenowane mięśnie miednicy, ich narządy wewnętrzne są przez to bardziej ukrwione, a przez to lepiej odżywione.

Specjalna forma jazdy konnej, hipoterapia, zalecana jest przez lekarzy w leczeniu i rehabilitacji dziesiątek chorób i przypadłości. Ten rodzaj terapii prowadzony jest przez wykwalifikowanych hipoterapeutów zgodnie ze wskazaniami opiekunów medycznych pacjenta. Hipoterapia wspomaga leczenie między innymi urazów mózgu i rdzenia kręgowego, porażenia mózgowego, udaru, stwardnienia rozsianego czy dystrofii mięśni. Może być pomocna również w leczeniu ADHD, autyzmu, deficytów poznawczych i emocjonalnych. Hipoterapia dla osób niedowidzących lub niewidzących poprawiała ich koordynację ruchów, refleks i pewność siebie. Jest skuteczna także w pokonywaniu problemów z uczeniem się, w zaburzeniach mowy, w terapii uzależnień i w terapii stresu pourazowego. Więcej informacji można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego pod adresem: www.pthip.org.pl. Jazda konna poprawia samopoczucie fizyczne, ma to nie tylko związek z aktywnością ruchową, ale także z długim i regularnym przebywaniem na świeżym powietrzu. Nasz organizm jest dotleniony, dzięki czemu mózg pracuje lepiej, a układ odpornościowy jest silniejszy.

Jazda konna zyskuje coraz większą popularność. Na terenie całej Polski coraz liczniej powstają ośrodki, w których można rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem. My zapraszamy wszystkich na Mazowsze, do najliczniejszego okręgu jeździeckiego w Polsce. To tu czekają na Was nasze mądre i piękne konie. Poznajcie piękne tereny mazowieckich lasów, klimatyczne stajnie i niezwykłych ludzi.

Listę ośrodków zrzeszonych w Warszawsko-Mazowieckim Związku Jeździeckim znajdziecie na: www.wmzj.waw.pl.