Endorfiny galopują…

jazda konna

Jazda konna, podobnie jak każdy wysiłek fizyczny, wzmaga wydzielanie endorfin. Już samo przebywanie z końmi ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. motywuje do działania. Uczy i daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu.

Psychologowie i terapeuci zalecają jazdę konną w przypadkach zaburzeń emocjonalnych i wtedy, kiedy mamy do czynienia z niedostosowaniem społecznym. Wczuwanie się w relaksujący i rytmiczny ruch konia odpręża. Dokładniej czujemy swoje ciało i jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć siebie – na poziomie fizycznym i psychicznym. To otwiera nas na głębsze i bardziej świadome doświadczanie świata zewnętrznego, pozwala pełniej zrozumieć otoczenie i innych ludzi. Koń staje się źródłem informacji o nas samych. Nie udaje, nie potrafi grać, jest zwierzęciem, więc nie musi niczego udowadniać. Jest dla nas jak lustro, reagując na nas, pokazuje nasze emocje, obawy i stosunek do świata. Kiedy my jesteśmy zdenerwowani, on jest zaniepokojony, kiedy my się boimy, on zaczyna rozglądać się strachliwie… Wszystko ma znaczenie, nasz ton głosu, mowa ciała, krok, jakim do niego podchodzimy. Kiedy jesteśmy pewni siebie i zrelaksowani, koń jest spokojny. Te szczególne cechy kontaktu z końmi coraz częściej wykorzystywane są w szkoleniach np. dla menedżerów i kadry kierowniczej, które pozwalają pracownikom lepiej zrozumieć samych siebie w kontaktach z otoczeniem i skuteczniej osiągać założone cele.

Znakomita metoda wychowawcza

Jazda konna to także znakomita metoda wychowawcza. Dziecko uprawiające jeździectwo i przebywające z końmi ma ogromne szanse pokochać zwierzęta, nauczyć się opieki nad nimi i szacunku dla „braci mniejszych”, a dzięki wysiłkowi i systematycznej, ciężkiej pracy wykształcić w sobie pozytywne cechy charakteru. Wyzwania, jakie przed dziećmi i młodzieżą stawia jazda konna, uczą cierpliwości i wytrwałości. Dążenie do celu i osiąganie go pomaga budować młodym jeźdźcom wiarę w siebie i w swoje możliwości. Te cechy w przyszłości bardzo pomogą w wejściu
w dorosłe życie.

Ale jazda konna to nie tylko kontakt z naturą, to także okazja do nawiązania nowych przyjaźni. Rodziców, którzy martwią się o to, jak ich pociechy spędzają wolny czas i czy na pewno towarzystwo, w którym się obracają, jest właściwe, warto przekonać, aby przyprowadzili swoje dzieci do stajni. W ośrodkach jeździeckich spotykają się ludzie o podobnych zainteresowaniach, którzy bez trudu znajdują wspólny język i z przyjemnością spędzają ze sobą czas. Niech was nie dziwi to, kiedy na progu stajni spotkacie 80-letniego jeźdźca, który z uwagą słucha swojej koleżanki gimnazjalistki opowiadającej mu o przygodach, które przeżyła podczas jazdy w terenie. Wspólna pasja niweluje różnice, także te wynikające z metryki.

Jazda konna to nie tylko sport

Jazda konna nie jest po prostu sportem. To dar od losu, który pozwala człowiekowi na kontakt ze wspaniałym i szlachetnym zwierzęciem. Piękne, pełne gracji i wdzięku konie to także zwierzęta oddane i lojalne wobec tych, którym zaufają. Dlatego też uprawianie jeździectwa nie jest zwyczajną aktywnością fizyczną, jest czymś znacznie więcej – magią między dwiema istotami, które nawiązały pomiędzy sobą porozumienie. A rodziców zapewniamy, dziecko, które pokocha konie i jazdę konno, z pewnością nie będzie miało ani czasu, ani ochoty na podejmowanie eksperymentów, o których nawet boimy się myśleć.

W całym kraju można znaleźć fantastyczne ośrodki,  w których można rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem. My szczególnie polecamy te usytuowane na Mazowszu. Doświadczeni instruktorzy, znakomicie przygotowane konie, przepiękne tereny, które można podziwiać z końskiego grzbietu – to wszystko czeka na tych, którzy są gotowi rozpocząć przygodę swojego życia. I nie zapominajmy też o ludziach, z którymi, kiedy już ich poznacie, będziecie mogli spędzać długie godziny przy kominku czy ognisku, opowiadając sobie arcyciekawe historie związane z końmi – waszymi wspólnymi przyjaciółmi.

Listę ośrodków zrzeszonych w Warszawsko-Mazowieckim Związku Jeździeckim znajdziesz na: www.wmzj.waw.pl