Dolnośląskie – tygrys gospodarczy na południowym zachodzie Polski

dolnośląskie

Mianem tygrysa gospodarczego określa się kraj lub region o ponadprzeciętnie wysokiej dynamice w gospodarce. W Polsce jako taki region możemy potraktować województwo dolnośląskie.

Dolnośląskie – atrakcyjne miejsce do życia i pracy

Województwo dolnośląskie przyciąga ludzi. Jest jednym z pięciu regionów w Polsce, który odnotowuje przyrost liczby mieszkańców. Możemy wymienić kilka przyczyn tego zjawiska. Podzieliliśmy je na  3 główne grupy: edukacja, zatrudnienie, rodzina. Region ten bowiem stanowi nie tylko atrakcyjne miejsce do życia, ale i tworzy warunki do tego, by zachować równowagę pomiędzy życiem osobistym i pracą.

W województwie dolnośląskim mieszka prawie 3 miliony mieszkańców. Jakkolwiek stolicą regionu jest Wrocław, to władze regionu, zarówno państwowe, jak i samorządowe, postanowiły, że część ważnych dla tego terenu funkcji będzie poza Wrocławiem. Na przykład siedziba Kolei Dolnośląskich znajduje się w Legnicy. Tam też operator kolei samorządowych inwestuje w budowę nowoczesnej zajezdni i centrum serwisowego przy ulicy Pątnowskiej. Nie wolno zapominać, że Koleje Dolnośląskie są znaczącym pracodawcą w województwie.

Determinanty rozwoju gospodarczego

Edukacja – w województwie jest 35 wyższych uczelni, na których studiuje 142 tysiące studentów, i które wypuszczają rocznie około 40 tysięcy absolwentów. Na Dolnym Śląsku jest wiele szkół prowadzących nauczanie w systemie dwujęzycznym. O wysokim poziomie kształcenia świadczy między innymi najwyższa w Polsce liczba zgłaszanych patentów.

Praca – podstawą rozwoju województwa jest zarówno górnictwo, jak i rozwój technologii informatycznych, czyli połączenie tzw. starej ekonomii z gospodarką opartą na wiedzy. Stopa bezrobocia w regionie wynosi 7,3%, dla porównania – dla Polski wskaźnik wynosi 8,3%. W województwie dolnośląskim liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi tylko ok. 86 tysięcy osób w wieku produkcyjnym. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 4 095,00 PLN i jest porównywalne ze średnim wynagrodzeniem w Polsce.

Atrakcyjne położenie

W regionie swoje zakłady produkcyjne lub biura mają firmy z sektora motoryzacyjnego, między innymi: Mercedes Benz Manufacturing Poland, Volvo Group, Bridgestone, przedsiębiorstwa działające w branży elektrotechnicznej: ABB, Bombardier, czy XEOS – spółka założona przez Lufthansę i General Electric, która zajmuje się remontami silników lotniczych. Tradycyjnie na Dolnym Śląsku rozwija się produkcja AGD – Mastercook.Swoje zakłady ma Grupa Electrolux, a komponenty i urządzenia elektroniczne są produkowane przez przedsiębiorstwa należące do koncernu LG. Nie możemy zapomnieć o górnictwie metali. Część zakładów oraz złoża eksploatowane przez KGHM – jednego z najważniejszych na świecie producentów miedzi i srebra – znajduje się w województwie dolnośląskim. Zwracamy uwagę, że dwie spośród niewielu polskich firm o zasięgu globalnym, czyli KGHM oraz Selena FM mają swoje siedziby we Wrocławiu.

Ze względu na dostęp do absolwentów wyższych uczelni w regionie rozwija się sektor finansowy (Getin Holding, UBS, BNY Mellon) oraz nowoczesne usługi (Google, Opera Software, Nokia). Silną reprezentację mają też sektory: spożywczy oraz chemiczny i farmaceutyczny.

Transport – na Dolnym Śląsku jest rozwinięta sieć kolejowa i drogowa. Przez region przechodzi: Autostrada: A4 (łącząca południowe Niemcy z Ukrainą), S8 (z Wrocławia do Warszawy), S5 (droga ekspresowa pomiędzy Wrocławiem i Poznaniem), S3 (droga ekspresowa łącząca Szczecin z Pragą). Lotnisko we Wrocławiu jest piątym portem lotniczym pod względem wielkości ruchu pasażerskiego w Polsce. Aktualnie obsługuje około 4 milionów podróżnych, docelowo może obsłużyć 7 milionów pasażerów w ciągu roku. Z Wrocławia można polecieć do 33 miast położonych w 13 krajach Europy. Port Lotniczy Wrocław obsługuje też 28 połączeń czarterowych.

Położenie geograficzne – Dolny Śląsk graniczy z Niemcami i Czechami. Takie położenie geograficzne przyczynia się do rozwoju inwestycji (znaczna część inwestorów to firmy niemieckie) oraz intensywnej wymiany handlowej.

Dolnośląskie to także turystyka

Nie możemy zapominać, że znaczna część PKB generowanego na Dolnym Śląsku pochodzi z turystyki. Oprócz atrakcji przyrodniczych, takich jak: Karkonosze, Góry Sowie itp. turystów przyciągają: szlak cysterski oraz miejsca do uprawiania aktywnej turystyki. W regionie jest też wiele unikalnych zabytków wpisanych na listę Unesco.

Wrocław – stolica regionu

Wrocław jest miastem, w którym ze względu na dużą liczbę wyższych uczelni rozwija się branża nowoczesnych usług. Powstały tu i działają firmy reprezentujące usługi finansowe, takie jak: Europejski Fundusz Leasingowe, Getin Holding oraz firmy windykacyjne i leasingowe.

We Wrocławiu są tworzone i rozwijane firmy działające w branży IT oraz nowych technologii. W tym mieście jedno ze swoich biur ma norweska firma Opera Software, która jest producentem przeglądarki internetowej Opera.

W stolicy Dolnego Śląska ma swoją siedzibę stworzona przez Krzysztofa Domaradzkiego spółka Selena FM, jeden z wiodących producentów chemii budowlanej w Polsce. Pan Krzysztof pełni obecnie rolę przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki. Spółka, która jest eksporterem do większości krajów Europy, ma zakłady produkcyjne nie tylko w Polsce, lecz także w Brazylii, we Włoszech, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Portfolio marek Grupy otwierają znane nie tylko w Polsce marki produktów chemii budowlanej, takie jak: Tytan Professional, Quilosa Professional, Artelit Professional czy Matizol.

Autobusy – specjalizacja regionu

Starsi czytelnicy Na Przejazd na pewno pamiętają samochody ciężarowe i autobusy marki Jelcz.Były produkowane w zakładach w podwrocławskim Jelczu Laskowicach. Zakłady samochodowe w Jelczu powstały w miejscu niemieckiej fabryki Bertha Werke. Od 1996 roku we Wrocławiu produkuje autobusy miejskie i międzymiastowe Volvo Buses, jeden z najbardziej znanych producentów autobusów i ciężarówek w Europie. Najbardziej znane autobusy produkowane  w Jelczu czyli słynny „ogórek” Jelcz 043 stanowił licencyjną odmianę czeskiego autobusu Skoda 760 RTO, a produkowany w latach 70. XX w. Jelcz PR 110 budowany był na licencji francuskiego Berlieta. Współcześnie Volvo Bus produkuje nowoczesne autobusy, projekt których powstaje w wyniku prac międzynarodowego zespołu inżynierów i projektantów. Pojazdy sygnowane przez szwedzką markę uchodzą za bardzo nowoczesne.

Podsumowanie

Położenie geograficzne, sieć logistyczna oraz system edukacji to atuty regionu, który przyciąga przedsiębiorców i tworzy miejsca pracy w nowoczesnych gałęziach gospodarki. Dolny Śląsk stawia na zrównoważony rozwój, oparty na zachowaniu równowagi pomiędzy życiem osobistym a pracą oraz tradycyjnymi dziedzinami przemysłu i nowymi technologiami. Pod względem gospodarczym jest to jeden z najciekawszych regionów w Polsce.