Czym jest taniec?

taniec

Taniec poznaliśmy bardzo dawno temu. Wydaje się wpisany w historię ludzkości od samego jej początku. Człowiek, który chodzi, może przecież tańczyć. Taniec wymaga dawki energii, pasji i czasu, ale rekompensuje nam nasze poświęcenie.

Dlaczego warto tańczyć?

Taniec jest aktywnością fizyczną, wywiera ogromny wpływ na nasz rozwój psychofizyczny. Wspaniale ułatwia spalanie zbędnych kalorii, wzmacnia mięśnie, kości i elastyczność całego ciała oraz pozwala pozbyć się stresu. Taniec w naturalny sposób wzmacnia naszą siłę, ponieważ wymaga od mięśni, żeby opierały się ciężarowi ciała podczas rytmicznego ruchu. Ponadto zwiększa nasze zdolności poznawcze, a nawet okazuje się skuteczny w profilaktyce m.in. choroby Alzheimera. To nie tylko bowiem ruch, ale również świadoma reakcja na dźwięki. Inne aktywności fizyczne i rekreacyjne nie mogą się równać z tańcem. Nic tak skutecznie jak taniec nie uchroni nas przed otępieniem umysłowym.

Jest terapią

Psychoterapia tańcem to narzędzie wykorzystujące taniec i ruch w procesie integracji człowieka w sferze emocjonalnej, poznawczej, fizycznej i społecznej. Psychoterapia tańcem zakłada, że nasza aktywność i forma tańca odzwierciedla bardzo dokładnie sposób myślenia i przeżywania emocji. Dobre zdrowie znajduje swoje odbicie w integracji psychiki i ciała. Zaburzenia i choroby prezentowane są w różnych formach rozdzielenia integracji ciała i psychiki. Oczywiście, pamiętajmy, że taniec uprawiany w miarę systematycznie przyniesie nam wymierne korzyści w postaci prawdziwie dobrego stanu ciała i umysłu. Krótki udział raz na miesiąc w miłej potańcówce na pewno pozwoli nam się obficie spocić, ale niekoniecznie wniesie coś więcej.

Jest świętem

Człowiek cenił sobie taniec tak bardzo, że w wielu kulturach pełnił on ważną sakralną funkcję. Ekstatyczny lub pompatyczny ruch kapłanów i wiernych podczas religijnych rytuałów był formą modlitwy, jak też zjednoczeniem z bóstwem. Pełnił funkcję magiczną, jak podczas tańca deszczu, który miał przywołać opady w czasie suszy.

Jest sztuką.

To kreatywny sposób na niezwykle szczere i zróżnicowane wyrażenie własnej osobowości. Za pomocą ruchów ciała tancerze doskonale prezentują uczucia i emocje.

Jest aktywnością społeczną.

Przecież niezwykle rzadko tańczy się solo. Taniec jest czynnością kulturalną wspierającą komunikację ludzi. W dużej mierze zaspokaja naszą potrzebę integracji. Bez wątpienia taniec w sympatyczny sposób umacnia więzi społeczne oraz wpływa na wzrost poczucia własnej wartości.

Nniesie dobry stan bez względu na swoją formę.

Tych zaś mogą być setki. Popularny w naszej kulturze taniec nowoczesny wyrósł z tańca klasycznego, ale odważnie wprowadza elementy z jazzu, funky, baletu nowoczesnego, afro dance, disco dance oraz hip-hopu. Wybór rodzaju tańca uzależniony jest od naszych preferencji.

Czerpmy więc z tańca i cieszmy się nim nie tylko w karnawale.