Z biegiem Dunajca, czyli o Małopolsce inaczej

małopolskie

Małopolska to nie tylko piękny zabytkowy Kraków czy klimatyczne Zakopane, to również wiele położonych nad Dunajcem miejscowości, które zachwycają historią, zabytkami i przyrodą.

Dunajec jest najdłuższą rzeką Podhala. Ma długość 251 kilometrów. Swój początek bierze w Tatrach, gdzie znajdują się źródła rzek: Białego oraz Czarnego Dunajca. Rzeki łącząc się pod Nowym Targiem, tworzą właśnie Dunajec. Swój bieg rzeka kończy, uchodząc do Wisły we wsi Ujście Jezuickie.

Hotel Polski „Pod Białym Orłem” – mieści się w dwóch kamienicach u zbiegu ulic Floriańskiej i Pijarskiej i jest jednym z najstarszych hoteli Krakowa. W XVIII w. w jednym ze wspomnianych budynków mieścił się zajazd „Pod Białym Orłem”.  Natomiast w drugim oberża i mały browar. W 1913 książę Adam L. Czartoryski kupił obie kamienice, przystosowując je do pełnienia funkcji obiektu noclegowego, któremu nadał nazwę „Hotel Polski”.

Nowy Targ

Nowy Targ miał status miasta królewskiego Korony Królestwa Polskiego ( lata 1386 – 1795). Historia miasta sięga roku 1346. Zostało ono utworzone na podstawie przywileju, jaki otrzymał Dytrych Szyja od Króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1326 roku. Do miejsc wartych zobaczenia należy Kościół św. Anny, wybudowany w XV wieku, a także znajdujące się w budynku Ratusza Muzeum Podhalańskie.

Będąc w okolicach Nowego Targu warto również zahaczyć o Szaflary i skorzystać z oferty relaksacyjnej przygotowanej przez Termy Podhalańskie.

Bór na Czerwonem – rezerwat przyrody utworzony w 1925 roku. Głównym przedmiotem ochrony jest torfowisko wysokie. Można tutaj zobaczyć roślinność charakterystyczną dla terenów górskich – kosodrzewinę, sosnę drzewokosą, sosnę zwyczajną, podbiałka alpejskiego oraz widłaka jałowcowego.

Pieniński Park Narodowy

Park Narodowy w Pieninach został utworzony w 1932 roku. Znajduje się tutaj wiele szlaków turystycznych. Jednym z najbardziej znanych pienińskich szczytów jest Sokolica, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Pieniny Środkowe oraz przełom Dunajca. Główną atrakcją turystyczną Pienińskiego Parku Narodowego jest spływ przełomem Dunajca. Rzeka w tym miejscu ma wiele zakoli, a widok ścian skalnych o wysokości ok. 300 metrów robi duże wrażenie.

Dom nad zdrojami

Szczawnica jest miejscowością uzdrowiskową, w której znajduje się osiem źródeł wód mineralnych. Ich charakterystyczną cechą jest to, że zawierają dużo chlorków. W „Domu nad Zdrojami”, powstałym w 1820 roku, znajduje się pijalnia wód mineralnych, gdzie można spróbować wód ze źródeł Stefan i Józefina.

Tarnów

Jest nazywany polskim biegunem ciepła, ponieważ termiczne lato trwa tu znacznie dłużej niż w pozostałej części Polski. W Tarnowie jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Z pewnością, jednym z nich z jest Góra Świętego Marcina, na której znajdują się ruiny zamku wybudowanego w XIV wieku. W centrum Tarnowa umiejscowione jest muzeum Etnograficzne, w którym można zobaczyć wystawę dotyczącą Romów. Ciekawym elementem ekspozycji są wozy taborowe. W Tarnowie znajdą coś dla siebie miłośnicy kolei, poza dworcem wybudowanym w latach 1906-1910, w tarnowskiej lokomotywowni dostępny jest Parowóz OI49-72.

Zamki nad Dunajcem – ciąg średniowiecznych zamków znajdujących się na dunajeckim odcinku szlaku handlowego pomiędzy Polską a Węgrami. Stanowiły również fortyfikacje obronne. Ruiny zamków można oglądać w Czorsztynie, Krościenku nad Dunajcem, Nowym Sączu, Rożnowie, Czchowie, Melsztynie oraz w Wielkiej Wsi.